راهنمای نویسندگان

با عنایت به مفاد "آیین نامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز" (مصوب 01 /02 /1400 توسط وزارت عتف) و به استناد صورتجلسه شماره 676 هیأت رئیسه دانشگاه یزد (مورخ 28 /1400/02) هزینه مصوب پردازش مقاله در نشریه 250000 تومان می‌باشد. نویسندگان بایستی در زمان پذیرش مقاله 125000 تومان و قبل از انتشار رسمی مقاله نیز 125000 تومان واریز نمایند.

پرداخت فقط از طریق سامانه پرداخت الکترونیک دانشگاه یزد (نام نشریه: معماری اقلیم گرم و خشک) و ارسال کد پیگری و شماره تراکنش (آپلود اسکرین شات صفحه) صورت گیرد.

لینک واریز: https://yazd.ac.ir/epay/press

 

 کلیات ضوابط ارسال مقاله به نشریه معماری اقلیم گرم و خشک:

-تحقیقی و حاصل پژوهش نویسنده یا نویسندگان باشد. مقالات ترجمه شده پذیرفته نمی‌شود.

-در نشریه دیگر چاپ یا همزمان برای سایر مجلات داخلی یا خارجی ارسال نشده باشد.

-مقاله‌های رسیده توسط دو یا سه نفر از استادان متخصص به صورت محرمانه داوری خواهد شد.

-مسئولیت صحت و سقم مقاله به لحاظ علمی و حقوقی به عهده نویسندگان خواهد بود.

-نشریه معماری اقلیم گرم و خشک حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد و از بازگرداندن مقالات دریافتی معذور است.

- در صورتی که مقاله ارسالی در فرمت نشریه نباشد، به داوری ارسال نخواهد شد.

- لطفا در زمان ارسال مقاله درج نمایید که مقاله مستخرج از طرح پژوهشی یا پایان نامه (ارشد یا دکتری) است، پایان نامه های دکتری در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت.

-  فایل اسامی نویسندگان شامل  نام و نام‌خانوادگی مؤلف (مؤلفین)، رشته تحصیلی، گروه، دانشکده و دانشگاه (فارسی و انگلیسی) باشد. پست الکترونیکی و شماره تماس مؤلف (مؤلفین)  نیز درج گردد. همچنین در فایل اسامی نویسندگان، درج اسامی لاتین نویسندگان ضروری است.

- در تکمیل فرم برخط (آنلاین) مشخصات نویسندگان در سامانه دقت لازم به‌ عمل آید. بر اساس قوانین دانشگاه یزد لازم به ذکر است، به هیچ عنوان امکان تغییر ترتیب، تعداد، مرتبه علمی و مشخصات نویسندگان و نویسنده مسئول وجود ندارد.

- معادل لاتین اسامی و توضیح اصطلاحات تخصصی یا نامفهوم به صورت پی نوشت در انتهای متن ذکر شود.

-ارجاعات داخل متن بر اساس روش APA  تنظیم شود.

- مقاله قبلاً چاپ نشده یا همزمان برای چاپ به نشریات دیگر ارسال نشده باشد.

-گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری و ویراستاری و تصویب نهایی هیأت تحریریه صادر و به اطلاع نویسنده مسئول خواهد رسید.

- فرمول ها، جداول و شکل ها نباید عکس باشد.

-کلیه اعداد و ارقام داخل متن و جداول باید به فارسی باشد.

- ضروری است در صورت وجود حامی یا تامین کننده اعتبار پژوهش برای انجام تحقیق، نویسندگان در قسمت سپاسگزاری از تأمین کنندگان بودجه و امکانات و اشخاص دیگر که در انجام تحقیق کمک کرده‌اند، قدردانی کنند.

نحوه تنظیم منابع و مآخذ (به شیوه APA)

لازم است نویسندگان محترم  از منابع به روز داخلی و خارجی (حداقل 3 منبع که انتشار آن مربوط به 3 سال اخیر باشد) در متن مقاله استفاده کنند. همنچنین توصیه می شود به مقالات زبان های خارجی منتشر شده در نمایه بین المللی مانند  ISI و Scopus  و... باشند، بنابر ضرورت های پژوهشی ارجاع دهند. مقالاتی که ارجاع به مقالات نمایه شده بین المللی نداشته باشند در اولویت چاپ قرار نخواهند داشت.

 

نکات مهم که باید نویسندگان پس از پذیرش مقاله تنظیم و مجدد ارسال کنند:

- نویسندگان محترم لازم است پس از پذیرش اولیه مقاله، چکیده مبسوط انگلیسی آن را طبق الگو تهیه کنند. همچنین منابع انتهایی مقاله همگی باید به زبان انگلیسی باشد. لذا منابع فارسی به انگلیسی برگردانده شود. ضروری است در انتهای منابع فارسی که به انگلیسی برگردان شده است عبارت (In Persian) در انتهای منبع داخل پرانتز ذکر شود. درج شناسه DOI (درصورت وجود) در انتهای هر رفرنس الزامی است.

-برای رفرنس نویسی انگلیسی از شیوه APA ورژن 6 استفاده شود در غیر اینصورت، مقاله از مرحله داوری خارج شده و بازگردانده می شود.

- برای ترجمه عناوین کتابها به انگلیسی از سایت کتابخانه ملی و برای ترجمه عنوان مقالات از بخش انگلیسی سایت نشریه مربوط استفاده شود مگر اینکه عنوان انگلیسی در کتابخانه ملی / مجله مربوط موجود نباشد.
- برای ترجمه اسامی انتشارات/مجلات و نیز اسامی نویسندگان، از نگارش انگلیسی که خود انتشارات/مجله/افراد برای معرفی خود استفاده می کنند استفاده شود حتی اگر صرفا آوانگاری باشد (برای مثال «کیمیای هنر» باید طبق سایت نشریه به این شکل نوشته شود Kimiya-ye-Honar یا دانشگاه یزد که طبق سایت دانشگاه باید به این شکل نوشته شود Yazd University و نه University Of  Yazd).

- نویسندگان محترم با توجه به الزامی شدن انتشار کد (ORCID) برای نشریات از طرف وزارتخانه، خواهشمند است در قسمت ارسال  مقاله،  فیلد کد (ORCID) را برای تمام نویسندگان و  یا حداقل برای  نویسنده  اصلی تکمیل و سپس مقاله خود را  ارسال نمایید. برای ثبت نام و دریافت کد (ORCID)  اینجا را کلیک نمایید.

 

فایل های الزامی جهت بارگذاری نویسندگان گرامی نشریه معماری اقلیم گرم و خشک:

جهت دریافت فایل کامل راهنمای نویسندگان اینجا را کلیک نمایید. 

جهت دریافت نمونه فایل مشخصات نویسندگان اینجا را کلیک نمایید.

برای دریافت فرم تعهدنامه و فرم تعارض منافع کلیک نمایید.